Sympozium Bratislava
24. – 26. 5. 2024
Třídenní sympozium v Bratislavě je vyvrcholením a závěrečným výstupem celého projektu Receptive Playground. Prakticky laděný program klade důraz na zážitkovou formu sdílení poznatků, přístupů a zkušeností v oblasti duševního zdraví.
Cílem sympozia je představení naší práce, která se neprofiluje jen na tanec v jeho umělecké podobě. Tělo je vnímáno v principech naší tvorby jako celostní nástroj pro podporu duševního zdraví, well-being a kreativity. V této intenzivní formě chceme všem, kteří mají zájmem společně se obohacovat a vzdělávat, zprostředkovat obsah našeho realizovaného projektu Receptive Playground na Slovensku.
Představíme různé přístupy v oblasti seberozvoje, duševního zdraví a taneční terapie. Kromě účastníků, kteří aktivně tvoří pracovní skupinu z probíhajících workshopů, je sympozium přístupné i široké veřejnosti.
Součástí programu budou:
-
tanečně-pohybové dílny Unknown ritual a Organic focus pod vedením Dubravky Radonjić
-
Move the body, the other body pod vedením Zuzany Žabkové solo a workshop Weakness in us společně s Evou Priečkovou
-
Daniel Raček a jeho tvořivá dílna I.G.O.R. - odvážné rozhovory pohybem
-
interaktivní přednáška Tělo je v hlavě prezentovaná psychiatričkami MUDr. Sandrou Sklenářovou a MUDr. Štěpánkou Kickovou Ph.D. z Institutu neuropsychiatrické péče - INEP Praha
Program sympozia Bratislava povede k otevřenému dialogu, který chce podnítit plodnou diskuzi na základě vlastního prožitku. Je sestaven tak, aby byl přístupný všem bez rozdílu a bez ohledu na odborné nebo praktické zkušenosti s tanečně-pohybovou formou ,,terapie”.
Weakness in us
Vycházíme z předpokladu, že naší silou je obejmutí naší vlastní slabosti. Co kdybychom místo vlastní síly dali laskavou pozornost vnitřní slabosti a tomu, jak v pořádku to může být? Můžeme být emocionální, křehcí, sentimentální, naivní, zmatení a zároveň draví, maničtí, hysteričtí, erotičtí, extatičtí a sprostí?
V naší praxi se snažíme přeložit tato témata do pohybových kvalit prostřednictvím tvůrčích tanečních a somatických metod, které společně zkoumáme od roku 2018. Objímali byste se déle než obvykle? Roztáli byste se pomalu k zemi a leželi na sobě? Zpomalili byste čas a pocítili parasympatické vzrušení? Kolik podpory dáváte ostatním a kolik potřebujete vy sami?
Pohybový workshop povedou:
Unknown ritual
Když se tvá hloubka neodhaluje, otáčí se proti tobě a sžírá tě zevnitř. Jestli se vlastní pohyb energie racionalizuje, namísto toho, že se mu bez odporu poddáme, naše hloubka se neprojevuje a tím nás zraňuje. Abychom mohli tvořit a objevovat, potřebujeme se uvolňovat do nevědění a pouštět odpor.
Co to je za pocit to nevědění? Jaký to je pocit pustit odpor a uvolnit se do pocitu že nevím? Nadechnout se z toho prostoru, nadechnout se z jádra vlastního vědomí, že to hluboké neznámo se stane vědomo si samo sebe. Na chvíli se zcela uvolnit do pocitu “nevím". A být vlastní energií, ze které dýchám a jednám. Následovat vlastní hybnou sílu a organickou proměnu pocitů a tělesných impulzů.
V jádru každé hloubky je jednoduchost a v jednoduchosti je síla. A tu sílu budeme během tohoto pohybového workshopu objevovat a ztělesňovat.
Pohybový workshop povede:
Tělo je v hlavě
Že mozek ovládá tělo je známo už po staletí. Díky mozku tělo žije - dýchá, přijímá potravu, hýbe se a například i tančí. Funguje ale toto spojení oboustranně? Může mít i samotné tělo vliv na mozek a ovládat tak naší psychiku? Mohou mít aktivity jako tanec vliv na to, jak se cítíme, jak uvažujeme či jak se chováme? Jsou myšlení, cítění, vnímání a chování na těle nezávislé? Proč někdo vnímá, že mluví rukou? Jaký pohyb pomáhá při úzkosti? Posvítíme si na duševní nemoci, při kterých se v psychiatrii setkáváme s tělem v různých polohách, na příkladech z praxe si představíme, co prožívají (nejen po těle) lidé trpící duševními poruchami a ukážeme si, jak tělo, tanec i hudba mohou pomoci léčbě duše.
Přednášku povedou:
I.G.O.R. - odvážné rozhovory pohybem
„Duet jako neustále se měnící kompozice“ je radostný pohybový výzkum zaměřený na partnerskou práci v improvizovaném duetu. Přezkoumáme naši schopnost/dovednost předvídat pohyb/akci partnera a zůstat svobodný při komponování svého vlastního pohybového materiálu. Změnu nevnímat jako přizpůsobování se ale jako komunikaci uvnitř duetu. Srdečně vás zvu do improvizovaných duetů plných odvahy, risku a naší (ne)možnosti rozhodovat se.
Přirozený pohybový slovník nevyžaduje speciální dispozice těla a je vhodný pro širokou veřejnost.
Co je pro mě při této práci důležité? Užívat si síly požitku z pohybu a radosti, mít prostor podělit se s ostatními o své objevy a zážitky. Být precizní a zároveň nacházet a neztratit svobodu vlastního pohybu.
Tvůrčí dílnu povede:
Move the body, the other body
Je pohybová praxe, ve které tělo chápeme vždy v přítomnosti s ostatními. Kde se učíme poslouchat, co naše tělo právě teď potřebuje. Kde mu hledáme správné místo a sledujeme jeho pozornost. Kde ho necháváme prozkoumat místa, která ještě nezná. Kde tělo vnímáme jako prázdnou nádobou, kterou postupně zaplňujeme a vyprazdňujeme. Kde nasloucháme tomu, co k nám přes tělo přemlouvá a zkoumáme co jím hýbe. Co mu dělá dobře a kdy se cítí v krizi. Kde nás zajímá pojmenovávání toho, co tělo zažívá. Kde se přes dotek a naslouchání učíme pěstovat propustné tělo. Tělo, které není jen naše, ale stává se v dialogu s jinými společným tělem. Tělo, které se rozpomíná na to, jakými jinými těly už bylo nebo mohlo být.
Tato praxe je inspirována somatickými metodami učitelů a choreografů, kteří pracují s propojováním jazyka a tance a tedy imaginací, kterou přes popis lze zprostředkovat a zažít v těle.
Zajímá mě zkoumat, jak se poetika vytváří na pomezí představy, procítění a pohybu.
Pohybový workshop povede:
Organic focus
Je způsob vnímání, které je zcela intimní s tím, co povstává v daném momentu. Vnímání zabírá jak detail tak celek ve stejnou chvíli. Tím probíhá proces propojení s tím, co se odehrává a zároveň nám to umožňuje osvobození se od gravitační síly ztotožnění.
Tělo tím dostává jakýsi náboj, jelikož bývá osvobozeno od psychologické zátěže. Tady už není prostor pro závislost na zklamání, protože k nám proudí nepřetržitá inspirace.
Samotný pojem uzemnění se nachází pak všude a ve všem. Náš pohyb se stává více plastický, je v něm jak jemnost tak dynamika, generuje sílu celku, kterou pak i vyzařuje.
Na těchto hodinách budeme rozšiřovat kapacitu vlastního vnímání a přepínat se z nezájmu a nedbalosti k bezstarostné soustředěnosti.
A uvidíme, jak na to naše tělo bude reagovat a jaká škála pohybu se z něho uvolní...
Pohybový workshop povede:
Program
Den 1
14:00 Příchod a registrace účastníků
14:30 – 16:30 Weakness in us - pohybový workshop - Zuzana Žabková a Eva Priečková
16:30 – 17:00 Let's talk about
17:30 – 19:30 Unknown ritual - pohybový workshop - Dubravka Radonjić (LilaOmilia)
19:30 – 20:00 Záverečný dialog
Den 2
9:30 Příchod
10:00 – 13:00 Přednáška Tělo je v hlavě - INEP Praha MUDr. Sandra Sklenářová
a MUDr. Štěpánka Kicková Ph.D.
13:00 – 14:00 Pauza na oběd
14:30 – 17:00 I.G.O.R. - odvážné rozhovory pohybem - tvůrčí dílna - Daniel Raček
17:00 – 17:30 Let's talk about
17:30 – 19:00 Jam session
Den 3
9:30 Příchod
10:00 – 12:30 Move the body, the other body - pohybový workshop - Zuzana Žabková
12:30 – 13:00 Let's talk about
13:00 – 14:00 Pauza na oběd
14:30 – 17:00 Organic Focus - pohybový workshop - Dubravka Radonjić
17:00 – 18:00 Závěrečná panelová diskuze
Cena
50 EUR
Celková částka za třídenní sympozium v období od 24. – 26. 5. 2024.
Platba probíhá převodem na účet.
Po rezervaci místa obrdžíte e-mailem podrobnosti o platbě.
Pokud máte opravdový zájem se zúčastnit, ale nacházíte se v těžké životní situaci a celková částka za sympozium je pro Vás překážkou, napište nám na: info@lilaomilia.com a vyřešíme to.
Místo
konání
Telocvičňa – Rezidenčné centrum pre tanec
Nová Cvernovka, Račianska 78, 831 02 Bratislava